První českomoravská restaurátorská dílna na stroje a přístroje

Renovace Výstředníkového mincovního lisu Vulkán Wien z roku 1921

V druhé polovině roku 2008 jsme získali zakázku od České numizmatické společnosti - pobočky Kroměříž na restaurování zajímavého exponátu. Jednalo se o jeden z výstředníkových mincovních lisů dodaných firmou Vulkán z Vídně do státní mincovny v Kremnici v roce 1921.
Razily se na nich první české mince (československé dvacetihaléře). Lisy Vulkán byly k ražbě mincí používány až do roku 1962, kdy proběhla modernizace mincovny a stroje byli nahrazeny modernějšími. Vulkány se nadále používaly ve vedlejších provozech pro ražbu medailí, až do ukončení provozu v roce 1985. V roce 1987 byl tento stroj s evid. Č.9 získán do sbírky kroměřížské pobočky České numizmatické společnosti a uložen na zámku v Kroměříži. Vlivem nevhodného uložení v dřevěné boudě téměř na povětrnosti nebyl bohužel lis v příliš dobrém stavu.

Na stroji byl obnoven původní černý nátěr, který do značné míry vystupoval pod poválečně typickou hráškově zelenou. Součásti v barvě kovu byly zbaveny koroze, vyleštěny a nakonzervovány. Taktéž bylo doplněno několik málo chybějících dílů, aby byl mechanizmus lisu kompletní a pohyblivý a aby umožňoval do budoucna po jeho instalaci v expozici třeba i příležitostnou ražbu. V současné době je uložen v depozitáři a čeká na svoje místo v rámci expozice v původní biskupské mincovně v Kroměříži.